NFT (Non-fungible tokens) са незаменими токени, които играят ролята на дигитални активи, съдържащи криптирана информация и уникална стойност. Всяко NFT е напълно уникално и може да представлява всичко – картинки, герои от видео игри, виртуални „недвижими имоти“, актове за покупка на жилищни имоти и дори акции в дружества. Tе стават все по-популярно инвестиционно решение, базирано на блокчейн технологията, като могат да се купуват и продават с лекота в мрежата на Ethereum и в други пространства. Инвестицията в тези активи е сравнително ново явление, което има своите предимства, а именно, че се търгуват лесно, могат да бъдат проследени при препродаването и разпространението им и удостоверяват авторските права на създаделите и им предлагат справедливо възнаграждение.
Незаменимите токени вече все по-често са обект на интерес в сферата на изкуството и предметите с колекционерска стойност. Възходът им е феноменален, тъй като някои от тях се продават за милиони долари. С оглед тези факти, не е изненадващо, че Европейският съюз проявява интерес към тях и започна да обръща по-сериозно внимание на тези цифрови активи и създаде регулации, които да контролират начинът на използването им. Това се осъществява чрез Регламент за пазарите на крипто-активи (Markets in Crypto-assets). Той установява хармонизирани правила на ниво ЕС, като по този начин подсигурява правната сигурност за тези активи, които не са обхванати от вече съществуващото законодателство на ЕС. Подобрявайки защитата на потребителите и инвеститорите, както и финансовата стабилност, регламентът насърчава иновациите и използването на криптоактиви. Регламентът идентифицира и обхваща три вида крипто-активи, а именно токени, свързани с активи (ART), токени за електронни пари (EMT) и други крипто-активи и предоставя рамка за регулиране на издаването, продажбата и държането на крипто-активи.
Важно е да се отбележи, че не всички незаменими токени ще бъдат регулирани от MiCA, тъй като има някои видове крипто-активи, които са уникални и не са взаимозаменяеми с други активи, а именно тези, които представляват права на интелектуалната собственост, продуктови гаранции и сертификати за автентичност на уникални физически активи като изкуство или недвижими имоти. ЕС приема, че въпросните токени трябва да бъдат освободени от изискванията на регламента. Изключването на тези активи от регулацията няма да засегне потенциала им да бъдат класифицирани като финансови инструменти. Те могат да станат такива и да попаднат в предмета на регулация на MiCА, ако техните характеристики или начинът им на употреба ги направи заменими или спрат да притежават качеството „уникалност“. Очаква се Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) да предостави насоки кога NFT могат да бъдат категоризирани като финансови инструменти и незаменими до лятото или есента на 2024г.
Приема се, че изключенията осигуряват яснота и гъвкавост, като позволяват създаването и търговията на уникални цифрови активи, без да се обременяват иновациите и творчеството. Все пак те не освобождават предприемачите и лицата от частния сектор от други регулаторни изисквания като данъчни задължения и правилата, свързани със законите за защита на потребителите.
Европейските крипто дружества, които вече се подготвят да работят съгласно новата регулация признават, че адаптирането към правилата няма да е лесно, но гледат на регулацията положително. Фредерик Монтанон, основател на френската блокчейн компания Arianee, казва че няма нищо в MiCA, което е непостижимо, но ще затрудни стартиращите компании. Тъй като регламентът изисква пълна прозрачност, компаниите не само трябва да информират обществеността за своя процес на ценообразуване и обема на търговия в реално време, но и ще трябва да уреждат всички сделки в същия ден, в който са се случили.
Представители на ЕС казаха, че Регламентът MiCA би предотвратил лошото управление на крипто борсата FTX, която се срина през ноември. Но законодателството, има голяма вратичка, в която компании като FTX, които са базирани извън ЕС, биха могли да обслужват клиенти от ЕС без допълнително регулиране. Към днешна дата, Евопейският съюз е отложил гласуването за MiCA за април, като задържането се дължи на проблеми с превода на текста на всичките 24 официални езика. Европейските законодатели се съгласиха по принцип със закона, но текстът от почти 400 страници трябва да бъде официално подписан както от законодателите, така и от националните правителства, които съставляват Управителния съвет на ЕС. Приема се, че законът ще установи стандарти, който ще повлияят на създаването на крипто правила по целия свят.
Автор: Мона Тонова, юрист