В миналото, музикалното пиратство беше доста широко разпространено, което водеше до сериозни загуби в музикалната индустрия. След това се появиха стрийминг платформите като Spotify и Apple Music и всички участници в бизнеса си отдъхнаха… но само за момент. Разбира се, повечето платформи за разпространение на музика правят всичко възможно да премахнат музикалното пиратство и измамите, но нарушителите стават все по-иновативни с всеки изминал ден.
Приложенията за стрийминг на музика предлагат повече от 100 милиона песни, включително по-голямата част от най-великите музикални произведения, писани някога, но за няакои хора, нищо не звучи по-добре от изтекла, неиздавана музика. „Недостижимо“, „забранено“, „рядко“, са характеристики, които завишават интереса към определени произведения, следователно това обяснява защо се плащат големи суми пари за нелегално придобита музика.
„Unreleased Sounds“ е сайт, посветен на този тип съдържание и вече е свързан с много изтичания на звукозаписи на известни артисти. След като артист, свързан с Avicii, помоли феновете да не купуват „открадната“ музика миналата година, Асоциацията на звукозаписната индустрия на Америка (Recording Industry Association of America – RIAA) насочи вниманието си към сайта, за да разбере кой стои зад него.
Когато продуцентът Тим Берглинг почина през 2018 г., перспективата никога да не чуем нова песен на Avicii изведнъж стана много реална. В крайна сметка бяха издадени два албума и различни парчета, но очевидно това не беше достатъчно. През 2022 г. каналът Public Avicii Buy Server (PAB) в Discord се превърна в място за закупуване на неиздадени песни на Avicii. Изправени пред необходимостта да плащат за тях, феновете работиха за „групово закупуване“ на дълъг списък от песни на Avicii, включително „Let’s Roll“ и „Lethal Drug V2“, в които участваха Крис Мартин и SZA. Как е получена музиката така и не става ясно, но е очевидно, че някои от парчетата са били откраднати, тъй като краят на 2022г, когато излиза нова версия на песента „Island“, музикалният продуцент Джонас Уолин (The High) споделя информация по темата в платформата Reddit.
„Аз написах „Island“ и всъщност ще излезе скоро. Изтеклите вокали са мои, моите аудио тракове. Същото е и с Loving Feeling. Бих ви препоръчал да не плащате на никого за тези файлове, тъй като те бяха откраднати от мен. Благодаря.“ – Джонас Уолин (The High)
Според различни източници, изтеклата песен е стигнала до PAB чрез „Unreleased Sounds”, което кара RIAA да прояви по-голям интерес към сайта. Позовавайки се на три изтекли по-рано песни – „Hot Saturn“ от Lil Nas X, „Rockstar Status“ от Juice WRLD и „I Know They Mad“ на PnB Rock – на 13 март 2023г. RIAA подаде молба за призовка, съобразена Digital Millennium Copyright Act (DMCA), до окръжен съд в Колумбия, Вашингтон. Целта е да се разкрие самоличността на лицата, назначени в тези уебсайтове, които са отговорни за възпроизвеждането и разпространението на защитени с авторски права звукозаписи на членовете на Асоциацията без тяхно разрешение.
Cloudflare е американска компания, която предоставя мрежови услуги, свързани със защита на сайтове, позволяваща първоначалните IP адреси да останат скрити от обществеността. Тъй като Unreleased sounds се възползва от услугите на споменатата компания, призовката за разкриване на информация (вкл. имената на лицата, физическите адреси, IP адресите, телефонните номера, имейл адресите, информацията за плащане, актуализациите на акаунта и историята на акаунта, ако е налична) е насочена към нея.
Не е трудно да се намерят доклади за неиздадени песни, изтекли от Unreleased Sounds. Работейки от поне два домейна – unreleasedsounds.gg и unreleased.gg – платформата стана услуга само за членове миналия октомври, което означава, че днешните бъдещи членове се нуждаят от код за покана, за да се регистрират. Въпреки че няма неоспорими доказателства, които да свързват директно изтичането на звукозаписи с Unreleased Sounds, публикувани коментари от създателите на сайта, че срещу достатъчно голяма сума, феновете могат да се сдобият с повече музика на Avicii, позволяват да се направи обосновано предположение.
Призовката, съгласувана с DMCA, също обхваща Aonode.com и NoTube.net, платформи с десетки милиони месечни посещения. Издаването на такива призовки от RIAA е рядкост и в повечето случаи не завършва добре за таргетираните нарушители. Все пак, цифровото музикално пиратство остава основна заплаха за артисти, автори на песни и притежатели на права – приемайки различни форми на кражба и разпространение на произведения преди тяхното публикуване. Това причинява огромна вреда на индустрията и артистите, намалявайки приходите от записана музика в Съединените щати с 50 % по време на пиковите периоди на мрежово пиратство – загуби, от които индустрията все още не се е възстановила напълно.
През 2022г. Националният център за координация на правата върху интелектуалната собственост (IPR Center) и Асоциацията на звукозаписната индустрия на Америка (RIAA) обявиха подписването на споразумение, разширяващо и формализиращо тяхното партньорство в усилията за борба с дигиталното пиратство. Съгласно подписания меморандум за разбирателство (MOU), RIAA и IPR Center ще координират усилията на публичния и частния сектор за прекъсване и борба с всички форми на цифрово пиратство. Мисията на IPR Center включва разследване на престъпни организации, участващи във възпроизвеждане, разпространение или поточно предаване на цифрови произведения без съгласието на притежателите на правата, което вреди на създатели, фенове и лицензирани приложения и услуги за разпространение.
Ако Вие се нуждаете от правни съвети във връзка със защитата на авторските права и интелектуалната собственост, можете да се свържете с екипа на ILAC.
Източници: официалната уебстраница на Асоциацията на звукозаписната индустрия на Америка (RIAA), TorrentFreak
Автор: Мона Тонова, юрист